Artykuł

Najtrwalszy materiał na blaty kuchenne? – wykaz

twardy blat z granitu w kuchni

Wybór materiałów, z których wykonać można blat kuchenny jest bardzo szeroki. Decydując się jednak na konkretne rozwiązanie, nie należy jednak kierować się wyłącznie aspektami wizualnymi. Jeśli zależy nam na funkcjonalnym blacie, który posłuży w pomieszczeniu kuchennym przez wiele następnych lat, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału. Jakimi cechami charakteryzują się poszczególne propozycje? Czy warto zdecydować się na blat z kwarcu?

Jaki materiał na blat kuchenny?

Użytkownicy ceniący sobie funkcjonalne i estetyczne rozwiązania, z całą pewnością zainteresują się blatami, które wykonane zostały z naturalnego kamienia. W tym przypadku świetnie sprawdzi się między innymi granit. Kamień ten znany jest głównie ze swojej bardzo wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu jest on odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i oddziaływanie wilgoci lub temperatury. Zdecydować można się także na marmur, jednak w tym przypadku należy stosować impregnację preparatami szczególnie dedykowanymi to tego materiału. Materiał bowiem jest podatny na odbarwienia.

Dlaczego konglomerat kwarcowy?

blat w kuchni biały

Dobrym rozwiązaniem są również blaty wykonane z konglomeratu. Produkt powstaje w wyniku połączenia zmielonego kamienia z żywicą poliestrową. Wybór jest spory, bowiem zdecydować można się między innymi na blat z kwarcu, ale również konglomerat granitu lub marmuru. Takie połączenie pozwala na uzyskanie wysokiej odporności oraz interesujących walorów wizualnych. Blat z konglomeratu może mieć bowiem różną kolorystykę i wykończenie. W zależności od indywidualnych oczekiwań stawianych ze strony przyszłych użytkowników, blaty mogą być polerowane na wysoki połysk, posiadać matową powierzchnię lub określoną fakturę. Dzięki temu każdy będzie w stanie dostosować produkt końcowy pod względem własnych oczekiwań i preferencji.
Świetną propozycją wykorzystywaną jako element zabudowy kuchennej może być blat z kwarcu. Na pierwszy rzut oka bardzo ciężko odróżnić go od naturalnego kamienia. Posiada również wyjątkowe właściwości, dzięki którym ceniony jest przez szerokie grono odbiorców. Na popularność tego rozwiązania wpływa przede wszystkim duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie różnego rodzaju detergentów, rozpuszczalników lub preparatów dezynfekujących. Konglomerat kwarcowy bardzo dobrze sprawdza się przy kontakcie z żywnością. Bez problemu można przygotowywać posiłki bezpośrednio na blacie. Nie rozwijają się bowiem na nim grzyby ani pleśń, a utrzymanie należytej czystości jest bardzo łatwe. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wystarczy ciepła woda oraz dostępne na rynku preparaty. Zakup blatu z konglomeratu kwarcowego będzie doskonałą inwestycją na długie lata. Materiał zachowuje bowiem zarówno swoje właściwości użytkowe, jak i estetyczne.

fragment kuchni z białego kamienia